Chcete namiesto 44 EUR za lieky platiť 16? Starajte sa!

Autor: Miroslav Piteľ | 20.10.2014 o 0:02 | Karma článku: 12,59 | Prečítané:  11774x

Otec má po sedemdesiatke. Mama zomrela, tak žije sám. Raz v máji, v piatok ho bola pozrieť sestra. Volala mi, že otcovi je zle. Okrem iného aj niekoľkokrát vracal. Otec iba zľahčoval, že o nič nejde, asi iba niečo zlé zjedol. Dohodli sme sa, že keď to do soboty neprejde budeme musieť volať záchranku.

Bohužiaľ ani v sobotu sa otcov stav nezlepšil. Vedeli sme, že je zle. Moja sestra musela profesionálov zo záchrannej služby najprv prosiť, potom presviedčať, argumentovať a neskôr sa s nimi aj hádať o tom, že otca do nemocnice treba vziať. Naveľa ho s frflaním a zbytočnými poznámkami zobrali. Bol to infarkt, jednostranný zápal pľúc... Ale o tom teraz písať nechcem.

Asi po dvoch týždňoch na jednotke intenzívnej starostlivosti sa otcovi výrazne polepšilo a mohli ho prepustiť. Ošetrujúca lekárka na geriatrickej JIS-ke na Kramároch bola skvelá. Ďakujeme. V nemocnici nám v deň prepustenia nabalili 9 druhov liekov tak na dva, tri dni. Otcovi, ktorý nikdy žiadne tabletky nebral! Ale ako vravia farmaceuti: "na každého raz príde!" Po prepustení z nemocnice musíte navštíviť všeobecného lekára. Ten nám predpísal také množstvo liekov, aby nám vystačilo zhruba na dva mesiace. S asi piatimi receptami idem do lekárne a účet je nad 40 EUR. OK, keď treba, tak treba. Lieky sa raz, dva minuli, tak kupujeme na recept ďalšiu dávku. Nasledujúci nákup je za 44,32 EUR. Viem to presne, lebo tento blok už odkladám. Keďže u nás je na medicínu manželka, liečenie otca, jeho lieky preberám s ňou. Ale až teraz ma napadlo a hneď ju aj prosím aby sa pozrela nielen na lieky, ale aj na účet za ne. Trvalo jej to celé na internete asi 2 minúty. No a účet je miesto 44,32 EUR po včerajšom reálnom nákupe na recept 16,85 EUR. Lekára z úplatného preferovania nejakej značky lieku nepodozrievam. Aj keď vieme, že u nás sa takto predpisuje veľmi často. Skôr si myslím, že urobil iba „ctrl c“ z prepúšťacej správy a „ctrl v“ hodil na recept. Za dve minúty námahy na internete mohol dôchodcovi ušetriť takmer 28 EUR pri pravidelnom 45 eurovom účte za lieky. Tiež v lekárni 3 x nikto ani okom nemihol a nenavrhol mi namiesto lieku s 8 eurovým doplatkom rovnocenný liek s doplatkom 0 EUR. Ľahostajnosť, veľa práce, neznalosť? Veď recept má byť o účinnej látke a nie o konkrétnom výrobcovi. Presvedčenie lekára o tom, že liek s doplatkom je pre otca lepší ako ten bez doplatku? Že by nás informovali v lekárni a my sme cenovo výhodnejší liek odmietli? V našom prípade nič z toho.

Viem, že formálnych aj užitočných opatrení, aby sa s liekmi nekšeftovalo a doplatky neboli vysoké je veľa. Ale tiež viem, že starému človeku napríklad cenová kalkulačka liekov podľa účinných látok na internete veľmi nepomôže. A preto píšem.

Prosím pozrite sa na to koľko a za aké lieky platíte nielen Vy, ale hlavne Vaši rodičia, starí rodičia, seniori v domovoch sociálnych služieb...Mesačný účet za lieky je často pre slovenského dôchodcu riadna šupa. Pýtajte sa lekára, pýtajte sa v lekárni. Myslím, že máte veľkú šancu, že za tú istú kvalitu vy alebo Vaši blízki výrazne ušetríte. Tak ako my. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?